POMYSŁY NA LOKO ABC PL

LOKO ABC PL

 

Propozycja 1 – Abecadło z pieca spadło (2 i więcej osób)

1. Do zabawy potrzebny będzie mistrz gry, który wcieli się w postać lokomotywy. Rozsypujemy puzzle z gry ACB LOKO PL, a mistrz gry (przy którym znajduje się puzzel lokomotywy) zadaje dzieciom pytania.

2. Pytania dotyczą literek. Możemy pytać: Potrzebuję puzzla, na literę którą zaczynają się buraczki, brzoskwinki i banany, kto mi go poda? Dziecko, które pierwsze odgadnie, o jaki puzzel chodzi i poda go mistrzowi gry otrzymuje 1 pkt., a puzzel zostaje dołączony do lokomotywy.

3. Zabawa trwa do czasu, aż cała lokomotywa nie zostanie ułożona.

4. Nie musimy prosić o puzzle w kolejności alfabetycznej. Wręcz przeciwnie, ułóżmy lokomotywę w niewłaściwej kolejności, aby dzieci w końcowym etapie mogły uporządkować elementy zgodnie z alfabetem.

5. Wygrywa zawodnik, który zbierze największą ilość punktów.

6. Wygrany zostaje następnym mistrzem gry, przybiera postać lokomotywy i zaczyna zadawać uczestnikom pytania, zgodnie z wcześniejszymi zadaniami.

7. Zabawa ta nigdy się nie nudzi, a ogranicza ją jedynie wyobraźnia pytającego.

8. Dzieci uczą się szybkiego reagowania, kojarzenia przedmiotów z odpowiadającymi im literkami, nabierają odpowiedniego treningu do rozpoczęcia pisania i czytania.

 

Propozycja 2 – Czegoś mi tu brakuje? (2 lub więcej osób)

1. Rozsypujemy obrazkami do góry puzzle z gry LOKO ABC PL pośrodku uczestników zabawy.

2. Dzieci na chwilę zamykają oczy, a w tym czasie dorosły odwraca do góry nogami kilka puzzli, zasłaniając ulokowane na nich literki.

3. Zadaniem dzieci jest na podstawie widocznych puzzli odgadnąć, które literki zostały zasłonięte.

4. Każdą dobrą odpowiedź gracza premiujemy punktami.

5. Dla urozmaicenia możemy przed dziećmi położyć kartki z pisakami i poprosić, aby każdą odgadniętą literkę odrysowywały na swoich kartkach, aż do wypisania całego alfabetu.  

6. Zabawa pochłania dzieci na długi czas. Szybko uczy ich alfabetu i trenuje umiejętności pisania.

 

Propozycja 3 – Mistrz ubierania w słowa (3 i więcej osób)

1. Fantastyczna zabawa dla całej rodziny. Przygotować należy kartonik z wymieszanymi puzzlami LOKO ABC PL, kartki papieru i mazaki.

2. Jedna osoba losuje kartonik z literką i odczytuje go nie pokazując pozostałym graczom. Odkłada puzzel obrazkiem do dołu, a za zadanie ma na przygotowanej kartce narysować jakiś obiekt, który zaczyna się na daną literkę.

3. Przykładowo dziecko, które wylosowało puzzel z literką C może narysować cebulę czy czajnik.  Na literkę O – ogórka czy ogień itp. Jeśli dziecko ma problem z wymyśleniem przedmiotu na daną literkę, podpowiadamy mu na ucho jakiś prosty do narysowania przedmiot.

4. Zadaniem pozostałych uczestników jest pilnie przyglądać się rysowanemu przedmiotowi i odgadnąć, o jaką literkę chodzi. Zarówno rysujący, jak i osoba, która najszybciej odgadła literkę otrzymują punkty.

5. Puzzel odkładamy z powrotem do kartonika, mieszamy i prosimy następnego uczestnika o wylosowanie swojej literki.

6. Grać możemy do uzyskania określonej liczby punktów.

7. Na koniec zróbmy wystawę z przygotowanych przez dzieci obrazków i ułóżmy w prawidłowej kolejności puzzle LOKO ABC PL.