POMYSŁY NA MÓJ DOM

Mój Dom

 

Propozycja 1 – W moim domu (rodzic i dziecko)

1. Układamy wraz z dzieckiem elementy pomieszczeń z puzzli Mój Dom, pozostawiając sobie puzzle przedstawiające przedmioty.

2. Prosimy dziecko o opowiedzenie o każdym pomieszczeniu. Jak się nazywa, co się w nim znajduje, kiedy w nim przebywamy, co robimy itp.

3. Następnie dziecko ma za zadanie losowanie po jednym elemencie z puzzli przedstawiających przedmioty i układanie ich według własnej kreatywności, zaczynając każde zdanie od: w moim domu (nazwa przedmiotu) znajduje się w (nazwa pomieszczenia).

4. Zabawa trwa do czasu, kiedy wszystkie elementy nie zostaną wykorzystane. Możemy prosić dziecko, aby próbowało wyjaśnić, dlaczego dany przedmiot chciałby umieścić w danym pomieszczeniu.

5. Jeśli chcemy pograć dłużej, poprośmy malucha o przywrócenie przedmiotów, zgodnie z instrukcją gry. Zabawa rozwija abstrakcyjne myślenie, zmusza do analizy i pełnego wyrażania własnego zdania.

 

Propozycja 2 – Domowa zgadywanka (2-3 dzieci)

1. Zabawa skierowana do dzieci uczących się języka angielskiego lub zaczynających swoją przygodę z językiem obcym. Prosimy dzieci o ułożenie pomieszczeń z puzzli Mój Dom, pozostawiając elementy przedmiotów w kartoniku.

2. Prosimy dzieci po kolej o nazwanie po angielsku ułożonych pomieszczeń. Maluch, który najlepiej wykona zadanie zostaje mistrzem gry.

3. Mistrz gry losuje po 1 elemencie z kartonika i nie pokazując go pozostałym opisuje go, mówiąc, w jakim pomieszczeniu się znajduje, czy do czego go używamy.

4. Zadaniem graczy jest jak najszybsze odgadnięcie o jaki przedmiot chodzi. Każdą poprawną odpowiedź nagradzamy przyznaniem danego elementu z puzzli.

5. Gdy wszystkie puzzle zostaną rozdane, dzieci liczą swoje elementy. Ale to nie koniec. Dodatkowe punkty otrzymać można za każde poprawne nazwanie po angielsku zdobytych elementów.

6. Wygrywa osoba, która łącznie zdobędzie największą ilość punktów.

7. Na koniec poprośmy dzieci o jak najszybsze przyporządkowanie swoich elementów do pomieszczeń ułożonych z gry Mój Dom. Kto zrobi to najszybciej, zostaje następnym mistrzem gry.

 

Propozycja 3 – Na tropie zagubionych mebelków (2 lub 4 graczy)

1. W zależności od ilości graczy (2 lub 4) losujemy między dzieci pomieszczenia. Na dziecko przypadnie 1 lub 2 pomieszczenia z gry Mój Dom.

2. Prosimy dzieci o odnalezienie puzzli swoich pomieszczeń i ułożenie ich. Następnie mieszamy elementy przedstawiające przedmioty ze sobą, umieszczając je centralne pomiędzy maluchami.

3. Nastawiamy stoper i zaczyna się wyścig o jak najszybsze odnalezienie przedmiotów ze swoich pomieszczeń i dołączenie ich w brakujące miejsca układanek przedstawiających pokoje.

4. Punkt zdobywa dziecko, które najszybciej poprawnie ułoży elementy.

5. Gramy do zdobycia przez gracza 3 punktów. Zabawa więc może zająć maluchy przez naprawdę długi czas.

6. Po każdej rundzie dzieci mogą wymieniać się pomieszczeniami, jeśli mają ochotę. Zabawa uczy zdrowej rywalizacji i ćwiczy spostrzegawczość.